ევროპარლამენტარი ნაჩო სანჩეს ამორი “ქართული ოცნების“ რეპრესიულ კანონმდებლობას აკრიტიკებს, მათ შორის, დაანონსებულ ცვლილებებს სისხლის სამართლის კოდექსში, რომლის მიხედვითაც “კონსტიტუციური ორგანოების არაღიარება“ დასჯადი გახდება.
ნაჩო სანჩეს ამორმა კომენტარი „პუბლიკასთან“ გააკეთა.
ევროპარლამენტარის შეფასებით, “ეს არის სრული ავტორიტარული სვლა.“
„ეს არის სრული ავტორიტარული სვლა. ეს ნიშნავს, რომ მსოფლიოში არსებული ყოველი საშინელი კანონმდებლობა, რაც კი ოდესმე შექმნილა ან თუნდაც არ შექმნილა, „ქართული ოცნების“ მთავრობამ გამოიყენა ნებისმიერი სახის კრიტიკაზე თავდასხმისა და შევიწროებისათვის. ეს ბოლო კანონპროექტი, იმ კანონპროექტის დაანონსება, რომელიც მთავრობის უარყოფას ან დელეგიტიმაციას ეხება, რეპრესიული პოზიციის კიდევ ერთი დადასტურებაა.
ის, რომ პოლიტიკური პოზიცია, უარყო მთავრობის ლეგიტიმაცია იმის გამო, რაც არჩევნებზე მოხდა, კრიმინალიზებული იქნება, ნამდვილი სიგიჟეა. ისინი ყველანაირ ფანტაზიას მიმართავენ, რათა მოძებნონ ყველა გზა კრიტიკული სამოქალაქო საზოგადოების გასანადგურებლად“, – თქვა ნაჩო სანჩეს ამორმა.