სერგეი ლავროვმა და აბას არაღჩიმ ირანის ბირთვულ პროგრამასა და აშშ–ირანის მოლაპარაკებებზე იმსჯელეს
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა და ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აბას არაღჩიმ სატელეფონო საუბარი გამართეს და ირანის ბირთვული პროგრამისა და აშშ–ირანის არაპირდაპირი მოლაპარაკებების საკითხები განიხილეს, იუწყება რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
დიპლომატებმა დეტალურად იმსჯელეს ირანის ბირთვულ საკითხთან დაკავშირებულ მიმდინარე პროცესებზე, მათ შორის ვაშინგტონსა და თეირანს შორის ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების შედეგებზე.
რუსულმა მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა მხარდაჭერა დიპლომატიური პროცესის მიმართ, რომელიც მიზნად ისახავს სამართლიანი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღწევას და ირანის კანონიერი უფლებების დაცვას, ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობის ხელშეკრულების (NPT) პრინციპების შესაბამისად.
საუბრისას მინისტრებმა ასევე განიხილეს ორმხრივი თანამშრომლობისა და ურთიერთინტერესის სხვა საკითხები.
ირანსა და აშშ-ს შორის არაპირდაპირი მოლაპარაკებები ომანის შუამავლობით გაიმართა. ირანის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა საგარეო საქმეთა მინისტრი სეიედ აბას არაღჩი, ხოლო ამერიკულ მხარეს წარმოადგენდნენ სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა Sergey Lavrov-მა და ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა Abbas Araghchi-მ სატელეფონო საუბარი გამართეს და ირანის ბირთვული პროგრამისა და აშშ–ირანის არაპირდაპირი მოლაპარაკებების საკითხები განიხილეს, იუწყება რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
ირანსა და აშშ-ს შორის არაპირდაპირი მოლაპარაკებები ომანის შუამავლობით გაიმართა. ირანის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა საგარეო საქმეთა მინისტრი სეიედ აბას არაღჩი, ხოლო ამერიკულ მხარეს წარმოადგენდნენ სპეციალური წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი და აშშ-ის პრეზიდენტის სიძე და ჯარედ კუშნერი.