“საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა განიხილოს რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობების პოტენციური ეკონომიკური სარგებელი” – განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიხაილ გალუზინმა კრემლის პროპაგანდისტულ TASS-თან ინტერვიუში.
„მე მჯერა, რომ რუსეთთან თანამშრომლობა საქართველოს უპრეცედენტო ეკონომიკური აღდგენის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია. თუმცა, პოლიტიკური დიალოგის ნაკლებობა მკვეთრად ეწინააღმდეგება ამ ეკონომიკურ წარმატებას. ალბათ, საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა განიხილოს, თუ რამდენად დიდი პროგრესის მიღწევაა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობებით. ჩვენ უბრალოდ გვინდა, თბილისმა იცოდეს, რომ მოსკოვი ღიაა თანამშრომლობის გაფართოებისთვის ” – ამბობს ლავროვის მოადგილე.
გალუზინის თქმით, დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის საკითხი კვლავ საქართველოს პასუხისმგებლობაა. ის ამბობს, რომ ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვამ 2025 წელს რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია.
„ჩვენი ბაზარი ქართული ღვინის მარაგების ორ მესამედს, ალკოჰოლური სასმელების ნახევარზე მეტს, მინერალური წყლის 40%-ს და ხილის 90%-ს შეადგენს. რუსეთი, თავის მხრივ, საქართველოს ხორბლისა და ნავთობის წამყვანი მიმწოდებელია. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოს ძირითად ტურიზმის ინდუსტრიაში. თითქმის ყოველი მეოთხე ტურისტი ჩვენი ქვეყნიდანაა“ – ამბობს ლავროვის მოადგილე.